Podpora přírodovědného a technického vzdělávání

Projekt : STROJ – VÝVOJ, PRÁCE, RECYKLACE

Na těchto stránkách najdete informace o realizaci projektu realizovaného na SŠ a ZŠ Tišnov v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost – Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Jihomoravském kraji.

zakladni_skola_a_stredni_skola_tisnov_podpora_vzdelavani_1

1. část – ZROZENÍ STROJE

Poslední dny před jarními prázdninami patřily dětem ze základních škol. Od 12. do 14. února přijelo do naší školy 200 dětí ze spolupracujících základních škol, aby se zúčastnili další části projektu „Zrození stroje“. Děvčata a chlapci se na třech pracovištích věnovali těmto aktivitám: měření součásti a tvorba výkresu součásti, rozpohybování virtuálního robota a chemickým pokusům. Fotografie z akce můžete shlédnout ve fotogalerii školy nebo na skolatisnov.rajce.idnes.cz.

zakladni_skola_a_stredni_skola_tisnov_podpora_vzdelavani_2

2. část – PRÁCE STROJE

Ve středu a ve čtvrtek 12. a 13. března jsme zrealizovali další část projektu. Tentokrát byla hlavním tématem „práce stroje“. Žáci a žákyně základních škol strávili tyto dva dny v areálu odborného výcviku, kde měli připraven bohatý program. Děvčata a chlapci si vyzkoušeli jednoduché zámečnické práce, měli možnost se seznámit se zemědělskou technikou, vyzkoušet si vyvážení pneumatiky, práci s diagnostickým zařízením, podívat se na stanici STK. Fotografie z této akce najdete tady.

zakladni_skola_a_stredni_skola_tisnov_podpora_vzdelavani_3

3. část – ZÁKLADY CHEMIE – KOUZELNICKÉ POKUSY

Ve dnech 24. až  28. března 2014 proběhlo v nově zbudované učebně chemie další kolo programu „podpora technického a přírodovědného vzdělávání“ zaměřené na výuku a popularizaci chemie nazvané „Kouzelnické pokusy“. Žáci spolupracujících základních škol přijeli do naší školy a během dvou hodin strávených v již zmiňované učebně si měli možnost vyzkoušet několik experimentů jako například „vypěstovat“ si chemickou zahrádku, vyzkoušet si neviditelné písmo, vyrobit vodu z CocaColy nebo vyrobit vlastní sekt. Některé z pokusů , například výroba sloní pasty, není doporučena jako žákovský pokus a proto byla předvedena formou demonstrace lektorem. Den proběhl v příjemné a tvořivé atmosféře, jak ostatně ukazují fotografie ve fotogalerii.

zakladni_skola_a_stredni_skola_tisnov_podpora_vzdelavani_4

4. část – MATERIÁLOVÁ RECYKLACE

Od středy do pátku 9. – 11.4.2014 přivítal jarní počasí žáky partnerských základních škol v areálu odborného výcviku Za mlýnem. Děti se seznámily s principy ekologické likvidace vozidla, vyzkoušely si demontáž pneumatiky a převodovky.Svoje vědomosti si ověřili při třídění součástek podle materiálů. Velkým úspěch měla část věnovaná dalšímu zpracování kovových materiálů.

Fotografie z akce najdete tady.

5. část – ZÁKLADY CHEMIE – VÍŠ, CO JÍŠ?

Ve dnech 12. 5. až 14.5. 2014 proběhla druhá část laboratorních cvičení pro žáky základních škol s názvem Základy chemie 2. Téma těchto cvičení bylo Víš, co jíš?.

Žáci zkoumali potraviny z hlediska jejich složení. V žákovských pokusech dokazovali přítomnost cukrů, bílkovin, škrobu v potravinách. Měřili hodnotu pH vybraných potravin. Na závěr se vyhledávali na etiketách běžně dostupných potravin potravinové přísady (označované jako éčka) a zjišťovali jejich prospěšnost nebo škodlivost pro lidský organismus.

Praktická cvičení probíhala v nové laboratoři přírodních věd, k pokusům byly využity zakoupené ochranné pomůcky, chemické pomůcky a chemikálie.

Projektového dne se zúčastnily tyto školy:

12.5. 2014 – ZŠ a MŠ Dolní Loučky; ZŠ a MŠ T.G. Masaryka Drásov

13.5.2014 – ZŠ a MŠ Václava Havla Žďárec; ZŠ Brno, Svážná 9

14.5.2014 – ZŠ Tišnov, Smíškova 840; ZŠ, ZUŠ a MŠ Lomnice