STŘEDNÍ ŠKOLA A ZÁKLADNÍ ŠKOLA TIŠNOV
                                         příspěvková organizace
nám. Míru 22
666 25 Tišnov
telefon: 549 410 076, 549 410 077

SŠ a ZŠ Tišnov SŠ a ZŠ Tišnov SŠ a ZŠ Tišnov SŠ a ZŠ Tišnov SŠ a ZŠ Tišnov SŠ a ZŠ Tišnov

Stalo se ve školním roce 2018/2019


Předání vysvědčení a závěrečná porada zaměstnanců školy.

Letos žáci školy obdrželi vysvědčení už v úterý 25.6. Ve škole totiž budou probíhat rekonstrukce odpadů a v části školy i malování. Žáci tak mají delší dobu na nabytí nových sil pro příští školní rok. Fotografie z předávání vysvědčení ve 2.A jsou tady. Tradiční závěrečná porada zaměstnanců školy byla zahájena netradičně fotografováním zaměstnanců v městském parku pod kostelem. Poté se jsme se přesunuli do školní jídelny. Na poradě jsme se mimo jiné rozloučili s dlouholetou učitelkou naší základní školy, která odchází na jiné pracovište. Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Expedice Ponávka

Poslední školní pátek se rozhodli kluci z 2.A strávit přírodovědnou expodicí po říčce Ponávce. Ráno se vydali po naučné stezce Pěšina, kterou zbudovali žáci lelekovské základní školy, a která vede podél Ponávky k soutoku s Babídolským potokem. Během putování měli za úkol měřit teplotu a Ph vody, vlhkost vzduchu a provádět hydrobiologický průzkum. Jak se svých úkolů zhostili se můžete podívat na fotografiích. Zaslouženou odměnou jim bylo závěrečné opékání špekáčků.

Mgr. Jitka Alexová


Slavnostní předání výučních listů absolventům

V pondělí 17. června se letošní absolventi, jejich rodiče, přátelé a známí sešli ve školní jídelně, aby převzali z rukou ředitele školy výuční listy. Předání výučních listů se zúčastnil i Ing. Václav Šikula, místostarosta města Tišnova.

Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Závěrečné učňovské zkoušky

Žáci 3.A skládali ve dnech 3.6. - 5.6. písemné a praktické závěrečné zkoušky. 13.6.2019 své tříleté snažení zakončili závěrečnou ústní zkouškou. Máme radost z toho, že všech 15 žáků bylo úspěšných a v pondělí obdrží výuční list. Fotografie si můžete prohlédnout tady a tady

Mgr. Lenka Bednářová


Magistr Optimus 2019

Magistr Optimus - to je každoroční ocenění učitelů z tišnovských škol. V letošním roce učitelé nominovali za střední školu pana ředitele Ing. Rudolfa Maška a za základní školu Mgr. Danu Hudečkovou .Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Kolotoč červnových exkurzí

Třeťákům začaly závěrečné učňovské zkoušky a ostatním třídám kolotoč různých zajímavých exkurzí:

Třídy 1.A,B,E byly 4.6.2019 v Josefovském údolí u Adamova. Kromě spousty našlapaných kilometrů si odnesli žáci těchto tříd i zážitky z cesty a nové vědomosti, které načerpali v Josefovské huti. Fotografie jsou tady

Třída 2.A se  4.6.2019 vydala na Pštrosí farmu pana Kubíčka do Doubravice nad Svitavou. Kluci měli možnost ochutnat pštrosí speciality, seznámit se s životním stylem těchto ptáků. Někteří sebrali odvahu a pštrosa si pohladili, nebo se dali do krmení těchto zvířat. PS: věděli jste, že pštros běhá až rychlostí 70 km/hod? Fotografie jsou tady.

5.6. vyrazili kluci z 1.A, 1.B, 2.A na tajný výlet z něhož se v závěru vyklubala exkurze na přírodní památku Zlobice u Kuřimi. Po cestě kolem rybníku Srpek a namáhavém výstupu se žáci pokochali pohledem z rozhledny, pak prošli přes kozí a ovčí farmu a sestoupili do Kuřimi.Fotografie jsou tady.

V pondělí 10. 6. jeli prváci do spalovny odpadů, kterou provozuje firma SAKO v Brně a do Zetor gallery. Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Soutěž v jízdě zručnosti - celostátní kolo

Michal Mráka se 29. května zúčastnil celostátního kola v Jízdě zručnosti traktorem s vlekem v Městci Králové. Michalovi se závod vydařil a v silné konkurenci 31 soutěžících se umístil na 2. místě. Fotografie jsou tady.

Mgr. František Alexa


Národní výstava zvířectva a zemědělské techniky

15. května žáci oboru opravář zemědělských strojů navštívili Národní hospodářskou výstavu zvířectva v Brně. Někteří žáci v rámci spolupráce se Zemědělským svazem prováděli děti ze základních škol naučnou stezkou. Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Maturitní zkoušky 2019

V dubnu a květnu skládali žáci nástavbového studia maturitní zkoušku. Fotografie jsou tady.

Úspěšní absolventi převzali 24. května v zasedací místnosti maturitní vysvědčení. Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Soutěž v jízdě zručnosti

14.5.2019 se u nás ve škole v areálu odborného výcviku uskutečnila soutěž v jízdě zručnosti traktorem s vlekem- regionální kolo Jihomoravského a Zlínského kraje Soutěže se zúčastnilo 17 chlapců a 2 dívky z 9-ti škol. Vítězem se stal náš žák Michal Mráka, těsně za ním skončil také náš žák Michal Skvařil. Nejlepší v kategorii dívky byla Svatava Salaminová z Rožnova. Pořadatelé připravili také různé doprovodné aktivity, díky firmě Siemens Drásov si mohli všichni vyzkoušet jízdu na segway, vyzkoušet si první pomoc, ochutnat bramboráky nebo zasoutěžit na autodráze. Okolní zemědělci nám zapůjčili nejnovější techniku, kterou si mohli všichni návštěvníci prohlédnout. TOP Autosalon Blansko představil vůz Scala.

Fotografie z akce jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Soutěž zemědělský opravář

26.3.2019 se naši žáci Dalibor Šustr a Michal Škvařil zúčastnili soutěže "Zemědělský opravář", kterou pořádala SOŠ  Znojmo, Dvořákova, p.o. v areálu odborného výcviku SŠDOS v Moravském Krumlově. Kluci soutěžili čtyřech disciplínách: znalostní test, seřízení ventilů čtyřválcového motoru, kontrola a nastavení vstřikovače vznětového motoru, jízda zručnosti. Dalibor Šustr se v celkovém hodnocení umístil na krásném třetím místě. Děkujeme klukům za reprezentaci školy.

Fotografie jsou tady.

Mgr. František Alexa


Jeden svět - festival dokumentárních filmů

Je to touha po dobrodružství, traumata z dětství, nemožnost najít svémísto ve společnosti , touha někam patřit nebo potřeba ocenění co vedeteenagery k rozhodnutí se přidat k extremistickým skupinám, kde nenávist je jejích hlavním programem? Tyto a mnoho jiných o úvah nás napadalo při shlédnutí dokumentárního filmu  Dát extremismu sbohem, který navštívili žáci všech tříd SŠ v rámci festivalu Jeden svět v pátek 22.3.. Autentické příběhy těch, kteří se rozhodli pak tato hnutí navzdory možným rizikům opustit ,
začít život bez násilí , přiznat své chyby a veřejně promluvit před kamerou, nás šokovaly a přiměly k zamyšlení. Naše otázky po skončení představenízodpovídala fundovana expertka na oblast extremismu z  MU v Brně.

Ing. Zuzana Břenková


Zločin kolem nás

Žáci 1.A, 2.A, 3.A , 1.B a 1.E se v pátek 8.3.2019 zúčastnili přednášky Josefa Klímy Zločin kolem nás. Přednáška byla velice poutavá a přinesla nám tak trochu jiný pohled na dění kolem nás. Pan Klíma byl velmi vstřícný, na závěr zodpověděl spoustu dotazů.
Po přednášce jsme navštívili Technické muzeum, kde v součané době probíhá mimo jiné výstava "Pozor zákruta" zaměřená na motorismus v ČR. V muzeu nás zaujala i technická herna, kde jsme si mohli vyzkoušet v praxi věci, které se učíme třeba ve fyzice.

Mgr. Jitka Alexová


Anglické divadlo

Jak zvýšit motivaci našich žáků k učení je pro nás učitele klíčová otázka.  Návštěva  divadla v anglickém jazyce, kterou jsme se třídami I.F., II.F., III.E uskutečnili dne 6.3.  snad přispěla k pozitivnějšímu přístupu k učení tohoto ( pro žáky ) nelehkého předmětu. Ačkoliv děj  na motivy Shakespearovi komedie Sen noci svatojánské byl poměrně komplikovaný , žáci dobře rozumněli díky předchozí přípravě a zjednodušenému textu. Pobavili se při komických scénkách, slovních hříčkách a skvělých výkonech herců. Ti, ač dosud sami studenti, předvedli vkusné a nápadité představení a ukázali , že ani  velký alžbětínský klasik nemusí být pro dnešní diváky nezáživný.
Další část dopoledne nás čekala komentovaná prohlídka Průmysl na Moravě v Technickém muzeu. Díky výborným instalacím a video produkcím o jednotlivých oblastech, jsme se mohli ponořit do historie našeho kraje, uvědomit si dějinné souvislosti a dozvědět se mnoho zajímavého. Kdo si hraje nezlobí - a tak závěr naší exkurze patřil Technické herně.  A že jsme si hráli ( a současně i vzdělávali )  ukazují přiložené fotografie.

Ing. Zuzana Břenková


Zemědělský ples

Opět jsme, tak jako každý rok, plesali... V pátek první březnový den jsme měli možnost užít si vzájemné společnosti, tance, hudby a krásných vystoupení na tradičním zemědělském plese. Ve slavnostně vyzdobeném sále se setkali zaměstnanci školy, rodiče žáků, žáci současní i bývalí a hosté a užili si příjemný večer. Ten zpestřovaly tance kroužku Taneční krok a Mažoretky pod vedením Marušky Caudrové a také Půlnoční show - překvapení v podobě kankánu, které si pro nás připravila děvčata naší školy. Všechna vystoupení sklidila velký aplaus a všem učinkujícím za radost z nich děkujeme. Poděkování také zaslouží štědří sponzoři, letos byl opravdu rekordní počet cen a tak snad nikdo neodešel domů bez výhry. Dobrá nálada všech byla nejlepší odměnou za úsilí těch, kteří se na přípravě této akce podíleli. Jen škoda, že účast byla tento rok poněkud slabší, snad dobrý zvuk našeho plesu bude lákadlem pro bohatší návštěvnost příští rok.

Videa z vystoupení: Děti, Mažoretky, Kankán

Fotografie z plesu

Ing. Zuzan Břenková


Milování v přírodě

Ve středu 20.2.2019 a v pátek 22.2.2019 navštívili žáci naší školy program v tišnovském muzeu Milování v přírodě. Program je zaměřen na intimní život živočichů. Děvčata i chlapce samotný program i výstava velice zaujala. Velký ohlas měla hlavně interaktivní část, kde si mohli návštěvníci vyzkoušet třeba volbu partnera, poslechnout si namlouvací rituály různých živočichů nebo vyzkoušet si závod "spermií".

Mgr. Jitka Alexová


Nástavbáři a ošetřovatelky na Lipce

Dne 15.1. se žáci tříd 2.F a 1.E nahodile rozdělily na dva protichůdné tábory vášnivě obhajujicí  stanoviska přidělených rolí - skupina podporujicí stavbu supermarketu v měste Břeclavi a skupina ekologicky smýšlejicích, bránících ohrožení vzácných druhů obojživelniků v mokřadu. V tomto sporu nebylo důležité, kdo vyhral, ale to, ze se žáci pocvičili v argumentaci, dozvěděli se mnoho zajímavého a navíc se u toho skvěle bavili. Své role hráli s takovým nasazením, až pan lektor prohlásil, že tak aktivní  a fakta hledající žáky ještě neměl. Fotografie jsou tady.

Ing. Zuzana Břenková


Technické hračky v tišnovském Muzeu

10. ledna navštívili kluci z 2.A Muzeum města Tišnova, kde probíhala výstava Technická hračka. Žáky zaujaly jednotlivé exponáty, ale zvláště modelová železnice, kterou vystavoval v muzeu pan Sáblík. Tvůrce železnice ochotně odpovídal na zvídavé dotazy. Tak se kluci dozvěděli, že na modelu je 150 m kolejí, nebo že znázorňuje reálnou trasu v Tatrách, z čeho jsou vyrobeny stromy, nebo že budovy jsou věrnými kopiemi těch skutečných a jsou vyrobené na 3D tiskárně. Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Vánoční besídka

Poslední předvánoční den se nesl v duchu vánoční atmosféry. Jednotlivé třídy se sešly se svými třídními učiteli, aby oslavili společně nadcházející svátky. Program si tvořili žáci sami - z některých tříd zněly vánoční koledy, jinde vonělo cukroví a čaj, jinde se hrály stolní hry. Celá škola voněla vánočními bramboráky a palačinkami, které vařili kluci z 2.A. Někteří žáci se rozhodli strávit tento den vycházkou po vánočně vyzdobeného Tišnova s návštěvou Muzea. Fotografie najdete tady.

Mgr. Jitka Alexová


Festival vzdělávání a Veletrh středních škol

Koncem listopadu se tradičně koná Veltrh středních škol v Brně. Letos byl rozšířen o Festival vzdělávání, na kterém se představovala jednotlivá odvětví. Naše škola se podílela na prezentaci v sekci autoopravárenství, zemědělství a zdravotnoctví. Kromě toho jsme na stánku školy prezentovali naši vzdělávací mabídku. Velký ohlas měla naše autodráha a RC herna. Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Prezentace "Úpravy motorových vozidel

15. listopadu se v areálu odborného výcviku uskutečnila prezentace firmy REVO APS zaměřená na úpravy motorových vozidel. Budoucí automechanici se mohli seznámit s možnostmi, které se skýtají v této oblasti. Prezentace byla obohacena i praktickou ukázkou.

Fotografie jsou tady.

Mgr. František Alexa


Výsadba třešní na ulici Nová

3. listopadu se na ulici Nová uskutečnila jedinečná akce - MAS Brána Vysočiny uspořádala akci pro veřejnost s témetem "výsadba třešňové aleje". Naše škola se na akci také podílela. Na zastavení naší školy si mohli účastníci vyrobit tašku s motivem stromu, nebo button dle vlastního návrhu.

Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Den otevřených dveří

2. listopadu semohli zájemci z řad veřejnosti seznámit s naší školou v rámci Dne otevřených dveří. V areálu odborného výcviku si žáci ze základních škol vyrobili svícínky, v odborných učebnách se věnovali první pomoci a pokusům z chemie. Zájemci o studium přivítali možnost prohlídnout si školu a získat informace o studiu.

Mgr. Jitka Alexová


Výlet do Prahy

1. listopadu se žáci 2.A vydali na výlet do Prahy. Jejich hlavním cílem bylo Národní zemědělské muzeum na Letné. Prohlídku zahájili na střeše muzea, odkud je nádherný výhled na Prahu. Střechá zároveň slouží jako zahrada a mimo jiné jsou tady i včelí úly. Poté prošli žáci všechny expozice. Zvláště je zaujala expozice "voda", expozice věnovaná historii i současnosti zemědělství a nejvíce času strávili v expozici "Jede traktor", která zobrazuje historický vývoj traktorů. Součástí expozice je i trenažer traktoru, který byl bohužel mimo provoz. Kluci elespoň vyzkoušeli bagrování kamínků. Po tříhodinové prohlídce muzea se vydali na putování naším hlavním městem. Vybrali si trasu, která není příliš exponovaná a všichni ji absolvovali poprvé. Od muzea se vydali parkem k Metronomu, pak seběhli po schodech k Vltavě, přešli na druhý břeh, kolem Nemocnice na Františku a Anežského kláštera prošli k nejužšímu domu v Praze, poté k Prašné bráně, České národní bance kolem  Jindřišské brány na nádraží.   

Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Seminář " Obsluha sklízecí mlátičky"

19. října se ve školícím středisku firmy Biso uskutečnil seminář týkající se činnosti, údržby a obsluhy sklízecí mlátičky. Seminář vedl Ing. Jiří Jun a zúčastnili se ho žáci 2.A a 3.A.

Mgr. Jitka Alexová


Adaptační pobyt ošetřovatelek a ošetřovatelů v Moravském krasu.

 

Všechny třídy oboru ošetřovatel/ka jeli 1.- 2. října na adaptační pobyt do Moravského krasu.Po příjezdu do Blanska jsme se ubytovali a šli jsme na exkurzi do Oblastní charity Blansko. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí o lidech na okraji společnosti a jak je těžké se z této situace dostat. Často se jedná o lidi, kteří se dostanou do dluhových potíží. Někteří takto skončí po rozvodu. Vzhledem k tomu, že každý dluží i státu zdravotní pojištění, které neplatí, jejich dluh neustále narůstá a situace je velmi obtížná. Pro lidi bez domova má Charita Blansko zřízený denní stacionář i noclehárnu pro muže.Platí zde jasná pravidla. Dále jsme se seznámili i s linkou důvěry a krizovou pomocí. Pracovníci vyprávěli těžké osudy některých lidí, a také o tom, jak chodí pomáhat ženám z nočních klubů. Bylo to velmi silné a zajímavé. Potom jsme se vydali na procházku krásným údolím potoka. Potkali jsme cestou dva oslíky, které jsme si mohli pohladit. Na zpáteční cestě jsme zapálili oheň a opékali špekáčky. Večer jsme si si všichni společně povídali a šli spát.

Ráno po snídani jsme nachystali bagety a odjeli do Ostrova u Macochy na prohlídku dětských léčebných lázní. Zde se i pomocí speleoterapie, což je léčebný pobyt v jeskyni, léčí dýchací obtíže dětí.Děti během dne pobývají , běhají i spí v Císařské jeskyni, která má 100% vlhkost. Potom jsme šli na prohlídku do jeskyně Balcarka, kde jsme si mohli prohlédnout nádhernou krápníkovou výzdobu i se spícími netopýry. Pak jsme se vrátili zpět do Blanska, sbalili se a odpoledne vlakem odjeli domů. Bylo to prostě skvělé.

 

Richard Daniel 2.E


Soutěž v orbě Znojmo 2018

Naši žáci Jan Šindelka a Marek Vymazal se 12. a 13. září zúčastnili soutěži v orbě žáků středních škol ve Znojmě. Soutěžící byli nejenom z ze středních škol Jihomoravského kraje, ale také ze škol v Rakousku, na Slovensku a v Maďarsku. Během obou dnů byl připraven pořádající školou bohatý doprovodný program. Při závěrečném vyhodnocení jsme se mohli radovat z prvního místa Marka Vymazala v mazinárodní soutěži a z druhého místa v krajské soutěži (na prvním místě se umístila dívka z pořádající školy).

Fotografie jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Svět pod nohama

To je název programu, kterého se zúčastnili kluci z 2.A v centru environmentální výchovy Lipka na pracovišti Jezírko. Program byl zaměřen na získání vědomostí i praktických zkušeností o půdě. Zkusili si poznat některé minerály a horniny, vytvořili půdní profil, nasbírali několik živočicvydahů žijících v půdě a určili jejich názvy. Na závěr si vyzkoušeli na vlastní kůži "Jak se žije v mraveništi" co mohou vidět a slyšet v nočním lese. Poté se vydali na sedmikilometrovou cestu údolím Rakoveckého potoka přes Ořešín a Jehnice do České, odkud pokračovali do Tišnova vlakem. Fotografie se zdařilé akce jsou tady.

Mgr. Jitka Alexová


Adaptační programy nově vzniklých tříd

Jako každý rok, tak i letos se nově vzniklé třídní kolektivy zúčastní adaptačních programů, které vede naše školní psycholožka Mgr. Soňa Bajerová. První program určený pro třídu 1.B se uskutečnil v pátek 7. září. Část dne strávili žáci se školní psycholožkou a třídním učitelem ve škole, část v nízkoprahovém zařízení ČAS.


Zahájení školního roku 2018/2019

V pondělí 3. září 2018 jsme zahájili nový školní rok. Pro první ročníky se slavnostní zahájení konalo v 10:00 hodin v jídelně. Pan ředitel přivítal žáky i rodiče, představil vedení školy a třídní učitele. Poté se žáci a rodiče odebrali se svými třídními učiteli do kmenových tříd.